Zjazd jest najwyższym organem Izby uprawnionym do podejmowania uchwał we wszystkich sprawach rzemiosła i jego organizacji na terenie działania Izby. Delegatami na Zjazd są członkowie organizacji zrzeszonych w Izbie, wybrani przez Walne Zgromadzenia tych organizacji. Każda organizacja ma co najmniej jednego delegata. Delegaci wybierani są na okres 4 lat (kadencja organów). Zachowują oni mandaty do czasu wyboru nowych delegatów na kolejny Zjazd Izby. Delegat ma tylko jeden głos i bierze udział w Zjeździe osobiście.
Do właściwości Zjazdu należy:
- ustalanie kierunków rozwoju rzemiosła,
- rozpatrywanie sprawozdań z działalności Izby i podejmowanie uchwał co do wniosków Rady, Zarządu i członków Izby w tych sprawach,
- uchwalanie statutu i jego zmian,
- podejmowanie uchwał w sprawie zbycia lub nabycia nieruchomości,
- zatwierdzanie mandatu kandydatów na członków Rady Izby,
- wybieranie i odwoływanie Przewodniczącego Rady Izby oraz Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego w głosowaniu tajnym spośród delegatów,
- wybór delegatów na Zjazd organizacji, której Izba jest członkiem,
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Rady,
- uchwalanie zasad gospodarki finansowej Izby oraz zasad wynagradzania zatrudnionych w Izbie pracowników,
- ustalanie zasad naliczania wysokości składek na wykonywanie zadań Izby,
- podejmowanie uchwał w sprawie likwidacji Izby,
- uchwalanie regulaminu obrad Zjazdu.
Zjazd zwoływany jest przez Zarząd raz na 4 lata. Termin zwołania Zjazdu ustala się na 3 miesiące przed upływem 4 – letniego okresu kadencji po zamknięciu roku kalendarzowego nie później niż do 30 czerwca. Nadzwyczajny Zjazd zwołany może być z ważnych powodów przez Zarząd w każdym czasie. Zarząd zobowiązany jest zwołać Nadzwyczajny Zjazd na wniosek:
- Rady,
- co najmniej 1 zrzeszonych organizacji.
O czasie, miejscu i porządku obrad Zjazdu – Zarząd powinien pisemnie zawiadomić zrzeszonych członków co najmniej na 6 tygodni przed terminem Zjazdu, a delegatów i inne osoby uprawnione do udziału w Zjeździe – na 14 dni przed terminem Zjazdu. Zjazd jest zdolny do podejmowania uchwał, jeżeli przy ich podejmowaniu uczestniczy co najmniej 50% delegatów uprawnionych do udziału w Zjeździe organizowanym w terminie I-szym oraz bez względu na liczbę delegatów w terminie II-gim.
Uchwały zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością oddanych głosów, o ile statut nie stanowi inaczej. Na żądanie większości delegatów głosowanie jest tajne.
Szczegółowe zasady i tryb obrad Zjazdu określa regulamin uchwalony przez Zjazd.